Kandydatki i kandydaci
do Rady Miejskiej Bielska-Białej
Komitetu Wyborczego Wyborców Dobbre Miasto
Obwód nr 1
Komorowice Śląskie, Komorowice Krakowskie, Hałcnów, Biała Północ Dolne Przedmieście, Biała Krakowska.
Mam 55 lat. Urodziłam się we Wrocławiu, dorastałam w Cieszynie, od 25 lat mieszkam z mężem w Bielsku-Białej. Ukończyłam etnologię i antropologię kultury na UJ. Jestem socjalistką, gospodynią domową, prezeską Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera i redaktorką kwartalnika “Równość”. Jestem społeczniczką, osobą zaangażowaną w życie lokalnej wspólnoty miasta i osiedla, w którym mieszkam. Od 2015 roku działam w partii Razem i z przerwami pełnię w niej funkcję członkini Zarządu Okręgu Razem Podbeskidzie. Jestem feministką i współtwórczynią Czarnych Protestów w Bielsku-Białej. Działam społecznie w Komitecie Rewitalizacji miasta Bielska-Białej, w którym pełnię funkcję przewodniczącej, jestem również członkinią Komitetu Rozwoju Bielska-Białej w perspektywie 2030 r. Jestem kobietą i obywatelką.
Startuję do Rady Miasta, aby wygrać przyszłość dla nas i dla następnych pokoleń. Startuję do Rady Miasta, bo Ratusz stracił kompetencje i nie ma pomysłu jak prowadzić politykę społeczną, która ma służyć mieszkańcom.
W ręce prywatne oddano mieszkalnictwo, zdrowie, edukację, opiekę i transport. W mieście mamy coraz mniej terenów zielonych, ziemię oddaje się w ręce deweloperów. Trzeba przeciąć układy z nimi i postawić na nogi budownictwo komunalne i usługi publiczne. Są to sprawy kluczowe dla przyszłości Polski i Bielska-Białej, one nie mogą czekać. My mieszkańcy nie możemy czekać! Demokratyczne społeczeństwa stoją na usługach publicznych, jak tych usług nie ma, to zanika poczucie, że żyjemy w tym samym społeczeństwie i w tym samym mieście.
Startuję do Rady Miasta, bo chcę, aby samorząd był aktywny, aby Miasto nie straciło swoich kompetencji i sprawczości. Chcę, aby każdemu bez różnicy dobrze się żyło w dobbrym Mieście!
Obwód nr 2
Stare Bielsko, Piastowskie, Mieszka I, Polskich Skrzydeł, Wojska Polskiego, Kopernika, Wapienica.
Zawodowo kieruję działem, który zajmuje się naliczaniem i analizą wynagrodzeń. Wiedzą i doświadczeniem związanym z prawem pracy dzielę się nieodpłatnie w czasie wolnym, a wiedzę branżową uzupełniam pełniąc społecznie funkcję ławnika sądowego. Od lat działam w różnych środowiskach: związkowych - wspierając pracowników, poszkodowanych przez franczyzę, walcząc o prawa kobiet, blokując wycinki, niesprawiedliwe eksmisje, czy ruchy obywatelskie oczekujące dialogu i wysłuchania, jak Stop spalarni śmieci śmieci w Bielsku-Białej.
Najważniejszy jest dla mnie szacunek i równe prawa mieszkańca bez względu na status społeczny jednostki. Miarą sukcesu miasta jest bowiem zrealizowanie potrzeb nie tylko większości, ale przede wszystkim umiejętność usłyszenia i uwzględniania grup pomijanych czy wykluczonych. Wówczas mamy pewność, że podejmowane decyzje obejmują wszystkich mieszkańców i mieszkanki. To nowa jakość postrzegania miasta jako wspólnoty. Wspólnoty, która widzi niewykorzystany potencjał tego miejsca i oczekuje realnej zmiany.
Chcę, aby Bielsko-Biała było miejscem, które młodzi ludzie wybierają nie tylko do nauki, ale również jako ośrodek ich życia zawodowego, społecznego i rodzinnego. Miejsce, które oferuje wachlarz możliwości, gdzie polityka mieszkaniowa traktowana jest priorytetowo, a komunikacja zbiorowa nie wyklucza i jest dostępna w rozrastających się dzielnicach. Chcę miasta, które szanuje nasze zasoby naturalne, tworzy przyjazną przestrzeń miejską do odpoczynku i rekreacji. Moje miasto przyszłości to miejsce, które sią zaludnia, a każdy czuje się w nim bezpiecznie i komfortowo. To perspektywa skierowana na instytucjonalne wsparcie jednostki, gdzie suma jednostek decyduje, czy sukces został osiągnięty.
Czas na nowe otwarcie, czas na głos mieszkańców i mieszkanek, czas na doBBre miasto!
Obwód nr 3
Górne Przedmieście, Słoneczne, Bielsko Południe, Biała Śródmieście, Śródmieście Bielsko, Grunwaldzkie, Biała Wschód.
Pedagożka, specjalistka pracy socjalnej, konsultantką ds. zamówień publicznych. Jestem trenerką organizacji pozarządowych oraz kadr pomocy społecznej, egzaminatorką Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Koordynowałam Programy Aktywności Lokalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, od ponad 20 lat działam społecznie na rzecz młodzieży, seniorów, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym - sprawia mi to ogromną radość i przynosi osobistą satysfakcję. Moim głównym obszarem zainteresowań zawodowych jest edukacja publiczna, doradztwo dla organizacji pozarządowych, inicjowanie partnerstw międzysektorowych, projektowanie innowacyjnych rozwiązań w polityce społecznej oraz ekonomii społecznej. Ważnym dla mnie jest rozwój gospodarczy Bielska-Białej, dlatego też chętnie angażuję się w działania promujące miasto, priorytetem są dla mnie przedsiębiorcy - dzięki nim rozwija się potencjał naszego miasta. Prywatnie uwielbiam podróże, muzykę, taniec.
Obwód nr 4
Lipnik, Złote Łany, Leszczyny, Straconka, Mikuszowice Krakowskie.
Mam 21 lat. Urodziłem się, wychowałem, uczyłem i społecznie działam w Bielsku-Białej. Moja droga zaczęła się w Lipniku — to tu w Szkole Podstawowej nr 13 i w dawnym Gimnazjum nr 4 stawiałem pierwsze edukacyjne kroki, to tu w lipnickim Domu Kultury, wchodząc na ścieżkę amatorskiego aktorstwa, zarażałem się bakcylem pracy z ludźmi — gdy wystawialiśmy kolejne sztuki, czy współorganizowaliśmy bielską edycję festiwalu WTOOPA czułem jak do lokalnego życia wnoszę coś od siebie. Potem? Matura w bielsko-bialskim “Koperniku”, działalność w redakcji BB, pierwsza praca w jednym z przemysłowych zakładów w Wapienicy.
Dziś jestem studentem, redaktorem lokalnego kwartalnika “Równość”, członkiem Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera, w którym dbamy o pamięć historyczną naszego regionu. Tworzę i rozwijam projekty edukacji obywatelskiej, pracowałem z bielsko-bialską młodzieżą licealną wzmacniając jej wiedzę na temat wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki mojej petycji w bielsko-bialskich szkołach zorganizowano zajęcia o historii miasta, jego mieszkańców i zamieszkujących je dawniej mniejszości, w których wzięło udział ponad 9 tys. uczniów i uczennic. Działałem i działam na rzecz miejskiej zieleni — jako współautor petycji przeciwko wycince drzew przy Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, czy interwencji w sprawie nielegalnych wycinek na Sarnim Stoku.
Do Rady Miasta chcę wnieść świeżą energię — do naprawy sytuacji na miejskim rynku mieszkaniowym, do skutecznej ochrony miejskiej zieleni, do stworzenia warunków młodym by powracali i zakładali rodziny w Bielsku-Białej, do poprawy funkcjonowania transportu publicznego jako krwiobiegu żyjącej beskidzkiej aglomeracji. Przed nami dużo pracy, która z młodą energią i świeżymi pomysłami może przekuć się na lepsze życie dla wszystkich w naszym mieście. Zmianę zacznijmy wspólnie 7 kwietnia!
Obwód nr 5
Beskidzkie, Karpackie, Aleksandrowice, Kamienica, Mikuszowice Śląskie.
Historyk architektury, pasjonat architektury regionu. Ukończyłem historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem autorem opracowań dotyczących architektury i urbanistyki Bielska-Białej. Z zamiłowania pasjonat kultury starożytnej i jej powiązań ze szeroko pojętą współczesnością.
Urodziłem się w 1985 roku w Bielsku-Białej. Tutaj uczęszczałem do Szkoły Podstawowej i Średniej. Podczas studiów w Warszawie zrozumiałem lepiej jak wiele ma do zaoferowania moje rodzinne miasto. Dlatego po kilku latach postanowiłem wrócić do swojej Małej Ojczyzny. To właśnie z Bielskiem-Białą postanowiłem związać swoje życie zawodowe i osobiste. Obok współprowadzenia rodzinnej mikro firmy uczestniczę w działaniach mających na celu promocję i jak najlepsze zachowanie dziedzictwa architektury modernistycznej Bielska-Białej. Od wielu lat współpracuję z licznymi instytucjami kultury w Województwie Śląskim w zakresie badań na powyższą tematyką.
Uważam że Bielsko-Biała będzie silne jedynie wtedy gdy na bazie swojej wielkiej przeszłości zbuduje przyszłość w której każdy będzie mógł się odnaleźć. Kandyduję do Rady Miasta Bielska-Białej, aby nasze miasto otwarło się szczerzej na projekty rewitalizacyjne dzielnic i centrum miasta. Dzięki którym mieszkańcy zyskają lepszą przestrzeń do życia i rozwoju.
Nasza kampania finansowana jest wyłącznie z darowizn wpłaconych przez samych kandydatów oraz z wpłat mieszkańców i mieszkanek miasta.